O Branné

Obec Branná vznikla v podhůří Jeseníků jako Goldenstein kolem roku 1282 při staré obchodní cestě do Slezska. Od roku 1947mluvíme o obci jako o Branné.  

Branná je výchozím místem mnoha turist. značených tras do pohoří Hrubého Jeseníku, Rychlebských vrchů i Kralického Sněžníku. Obcí prochází naučná stezka Pasák  www.ejeseniky.com/turistika/naucne-stezky/pasak. Koupání je možné v zatopených lomech v Žulové a Vápenné (20km), v zatopené pískovně v Písečné (23km). V místě asi 400m od chalupy je dvousedačková lanovka a dva vleky poma. Je zde i večerní lyžování a areál má umělé zasněžování s osmi kanóny https://www.skibranna.cz/o%20nas.html . V blízkém okolí je množství vleků. Turistika se tu dá slušně provozovat i v zimě na běžkách. Výjezd od chalupy na okolní trasy nebo na okruhy se strojově upravenou stopou. Běžkaři můžou zdarma využít lanovku. Nad sjezdovkou začíná upravená stopa tzv. Brannenský okruh (Kronfelzov - Šléglov), střední náročnost, délka 13 km https://www.jeseniky.net/ski-branna  Branná má pěkné historické centrum s náměstím, zámkem, fojtstvím, farou a kostelem Sv. Archanděla Michaela ( https://farnoststaremesto.sweb.cz/), který je dominantou obce. V místě jsou dvě restaurace a dvě hospůdky, obchod, pošta. Na náměstí je otevřena kavárna a cukrárna s vyhlášenou výrobnou máslových trubiček.

V budově bývalé základní školy se otevřelo relaxační centrum  www.relaxkolstejn.cz.
Branná  v poslední době  prohlédla. Nabídka služeb pro turisty se výrazně rozšířila. Zpestřením každodenních událostí jsou akce pořádané v obci, jakými jsou závody historických motocyklů Kolštejnský okruh. Obnovila se kdysi hojně navštěvovaná Branenská pouť (15.8.). Nově je otevřeno lanové centrum, které je umístěno pod zámkem v Branné.